9% rabatu przy zamówieniach powyżej 180 zł (bez VAT i kosztów wysyłki). Kod: WKD13    00 dni 00 godzin 00 minut 00

O nas

Enveseur, S.L. to firma rodzinna, która zajmuje się dystrybucją szerokiej gamy kopert i opakowań pocztowych, oferując ponad 2300 produktów. Jej początki sięgają około 1998 roku w Wielkiej Brytanii wraz z założeniem Madison Commercial, Ltd..

Obecnie główna baza operacyjna znajduje się w Vilafranca del Penedés w pobliżu Barcelony (Hiszpania), gdzie przygotowywane są wszystkie przesyłki do Unii Europejskiej. W celu skrócenia czasu dostaw w Europie Wschodniej, nowoczesny magazyn został otwarty w północnej Słowacji jako nowe centrum operacyjne.

Mamy ugruntowane relacje biznesowe z wiodącymi na świecie producentami kopert papierowych, kartonowych i plastikowych w Azji i Europie. Dostępnych jest wiele stylów, rozmiarów i kolorów, z których wiele jest specjalnie wykonanych zgodnie z wymaganiami Enveseur.

Obecnie obsługujemy ponad 1 milion klientów i jesteśmy obecni wirtualnie w 19 krajach europejskich. Jest to możliwe dzięki wielokulturowemu zespołowi ponad 40 profesjonalistów, którzy pomagają firmie spełniać wszystkie wymagania klientów.

Profil klientów to zarówno B2B, jak i B2C, od firm papierniczych, agencji reklamowych i organizatorów imprez, po duże korporacje, które promują swoje produkty i usługi pod swoją marką handlową, a także osoby fizyczne na wydarzenia tak ważne, jak śluby, gratulacje, komunie..... Ponadto oferujemy szybką usługę drukowania na zamówienie dla małych ilości zarówno dla firm, jak i osób fizycznych, a także niestandardową produkcję dla ilości hurtowych.

Zaangażowanie na rzecz zapewnienia równości płci

Enveseur, S.L. deklaruje swoje zdecydowane zaangażowanie na rzecz ustanowienia i rozwoju polityki, która uwzględnia równe traktowanie i szanse kobiet i mężczyzn, bez dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej ze względu na płeć, a także na rzecz promowania i zachęcania do podejmowania środków mających na celu osiągnięcie rzeczywistej równości w naszej organizacji, ustanawiając równość szans kobiet i mężczyzn jako strategiczną zasadę naszej polityki korporacyjnej i kadrowej, zgodnie z definicją tej zasady ustanowioną w ustawie organicznej nr 3/2007 z dnia 22 marca, w celu faktycznego równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Przyjmujemy i stosujemy zasadę równości szans kobiet i mężczyzn w każdym obszarze, od rekrutacji po awans, w tym w polityce wynagrodzeń, szkoleniach, warunkach pracy i zatrudnienia, zdrowiu zawodowym, organizacji czasu pracy i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Zasady te są wdrażane poprzez promowanie działań na rzecz równości i wdrażanie Planu Równości, który usprawnia nasz system zarządzania i gwarantuje wewnętrzną strukturę wolną od dyskryminacji ze względu na płeć. Ma to na celu przyczynienie się do postępu w kierunku społeczeństwa, w którym równość jest skuteczna i realna.

Mamy również plan zapobiegania dyskryminacji w pracy ze względu na płeć, homofobię lub rasę.