Jak wypisać zaproszenie ślubne?


Ślub jest dla każdej pary dużym wydarzeniem. W przypadku osób, które decydują się na zorganizowanie dużego przyjęcia dla gości, można nazwać to nawet logistycznym przedsięwzięciem - rozpoczynając od wyznaczenia daty ślubu, poprzez zaplanowanie poszczególnych kwestii organizacyjnych. Jednym z elementów, bez którego trudno wyobrazić sobie ślub, są zaproszenia w dopasowanych kopertach na zaproszenia ślubne. Wypisywanie zaproszeń wiążę się często z niemałymi problemami. Jak poprawnie wykonać to zadanie?


Zaproszenia ślubne - co powinieneś o nich wiedzieć?


Wśród wielu spraw, o które musi zadbać para młoda, są m.in. zaproszenia ślubne. To element, który właściwie rozpoczyna uroczystość zaślubin, ponieważ zapowiada całe wydarzenie i jest pierwszym komunikatem skierowanym w stronę gości. Wybór wzoru zaproszeń, ich wielkości, rodzaju papieru i koperty na zaproszenie ślubne to dopiero początek. Najwięcej trudności przysparza najczęściej samo wypisywanie zaproszeń. Aby ułatwić sobie to zadanie, najlepiej sporządzić wcześniej kompletną listę gości, uzupełnioną o imiona i nazwiska. Szukanie, czy przypominanie sobie tych informacji w trakcie adresowania koperty na zaproszenie ślubne, może wywołać niepotrzebny stres, który i tak jest nieunikniony i zapewne pojawi się w innych sytuacjach, związanych z organizacją przyjęcia.


Jak wypisywać koperty na zaproszenia ślubne?


Zaproszenia to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na organizację ślubu oraz przyjęcia weselnego, jednak jest szczególnie ważny, ponieważ obdarowujemy nim wszystkich gości, przekazując do rąk namiastkę tego, co wydarzy się w dniu zaślubin. Dlatego właśnie warto zadbać, by zarówno samo zaproszenie, jak i koperta, odzwierciedlały charakter uroczystości. Urządzasz przyjęcie w stylu glamour? Wybierz połyskujący papier ze złotymi zdobieniami. Do zaproszeń w stylu boho będą pasować zaproszenia z kwiecistymi wzorami.


Jakie są zasady wypisywania zaproszeń na ślub?


Pamiętaj o ślubnym savoir-vivre. Najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne, odręczne wypisanie zaproszeń lub zadbanie o to, by wybrany do treści font odpowiadał stylowi zaproszenia. Tradycyjnie, dobrym zwyczajem jest także osobiste wręczanie zaproszeń, o ile istnieje taka możliwość.


Kolejność na zaproszeniu - imię czy nazwisko?


Wypisywanie zaproszeń powinno obowiązkowo rozpoczynać się od imienia, w drugiej kolejności nazwiska. Jeśli zapraszana jest para, obowiązującą zasadą jest wymienienie najpierw kobiety, a w dalszej kolejności mężczyzny, nawet w sytuacji, kiedy to mężczyzna jest członkiem rodziny któregoś z przyszłych małżonków. Oto przykład:

Jeśli para młoda zaprasza np. kuzyna Stanisława Kowalskiego i jego partnerkę Zofię Nowak, to na zaproszeniu powinna napisać „Zofię Nowak i Stanisława Kowalskiego". W przypadku małżeństw należy napisać: „Zofię i Stanisława Kowalskich". W przypadku, kiedy kobieta posiada dwuczłonowe nazwisko, powinniśmy wpisać „Zofię Nowak-Kowalską i Stanisława Kowalskiego". Jeśli zapraszamy parę w związku nieformalnym, dobrą manierą jest wpisanie pełnego imienia i nazwisko kobiety, a następnie mężczyzny. Częstą praktyką jest także dopisek „wraz z osobą towarzyszącą". Taka forma pozwala uniknąć niezręcznych sytuacji - para młoda może mieć błędne przekonanie co do tego, z kim dany gość przybędzie na uroczystość zaślubin. Aby nie popełnić faux-pas związanego z nazwiskami, warto także zweryfikować (np. poprzez zapytanie samej osoby zainteresowanej), czy nazwiska naszych gości się odmieniają, a jeśli tak, to, jak brzmią w odmienionej formie.