Rozmiary kopert

Udana wysyłka zależy od wielu różnych czynników, ale każdy, kto wysyła paczkę, list, kartkę pocztową, wizytówki, podarunek lub życzenia ma główny cel, a jest nim zapewnienie, aby adresat otworzył to, co mu wysłano i poświęcił temu uwagę.

Tak, jak pakując prezent dokładamy wszelkich starań, aby wyglądał atrakcyjnie, czysta biała koperta doda formalności i elegancji. Czasami chodzi o coś więcej niż o wysłanie pocztówki w typowej brązowej kopercie - czasami to właśnie koperta musi uatrakcyjnić jej treść. Nawet jeśli chodzi jedynie o białą kopertę, w której znajduje się faktura za dostarczone produkty lub usługi.

Dlatego należy prawidłowo rozumieć rozmiary kopert, aby móc na naszej stronie internetowej wybrać właściwe rozmiary według Twoich konkretnych potrzeb. Każdy rozmiar jest odpowiedni na inny cel, zwłaszcza w świecie biznesu. Niektóre typu kopert mogą wydać się dla większości ludzi dziwnym wyborem, ale w rzeczywistości są bardzo użyteczne w pewnym specyficznym kontekście handlowym.


W niniejszej instrukcji prezentujemy szczegółowe wyjaśnienie rozmiarów kopert, jak również grafiki informacyjne i tabelki, które umożliwią Ci lepsze zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi modelami: od standardowych lub modelowych rozmiarów kopert, aż do tych w dużych rozmiarach, Koperty DL i wiele innych.

Zapoznaj się instrukcjami, które umieszczamy poniżej i skorzystaj z narzędzi, które oferujemy. To jedyna możliwość znalezienia najlepszego rozwiązania w Twojej konkretnej sytuacji! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pamiętaj, że możesz zwrócić się do do naszego zespołu obsługi klienta, który jest dla Ciebie dostępny, aby doradził Ci w Twojej sytuacji i polecił usługi, które będą najbardziej odpowiadały Twoim potrzebom, prywatnym lub pracowniczym.

Pamiętaj, że narzędzie, z którego często korzystają profesjonaliści w celu usprawnienia wysyłek to wysyłki masowe. Nasze drukarnie są w stanie wydrukować logo Twojej firmy lub znak personalny na każdej z naszych kopert, nie zapomnij więc że możesz poprosi o ofertę cenową odpowiadającą Twoim potrzebom, be żadnych zobowiązań.

Rozmiar

jest

Wymiary

Aby lepiej zrozumieć podane tu możliwości, zobacz następujące grafiki informacyjne, gdzie przedstawiono, jak wyglądają średnie koperty w porównaniu z małymi i dużymi. Na przykład koperty C5 i C6 uważane są za średnie, bez względu czy chodzi o czyste białe koperty czy o koperty kolorowe.

Infografiki w znormalizowanych rozmiarach kopert ISO

Jaki jest standardowy rozmiar koperty?

W celu orientacji należy pamiętać, że C4 to wielkość koperty "folio", C5 to "jedna czwarta" a C6 uważana jest za standardowy rozmiar listu, chociaż jak dowiemy się późnej, nie jest to rozmiar, który byłby najczęściej stosowany w firmach.

Wybór litery "C" i dodana cyfra nie są przypadkowa. Spełnia wymogi standardu ISO 216 , który intencjonalnie standaryzuje klasyfikację. Cyfry mają ze sobą związek: informują, że rozmiar koperty to połowa rozmiaru tej poprzedniej. W ten sposób C3 to połowa wielkości C2, C4 to połowa wielkości C3, itd.

Dodatkowo, dokładnie odpowiadają rozmiarowi arkusza papieru. Kilka przykładów: koperty C3, które są relatywnie duże zaprojektowano tak, żeby mieściły się w nich arkusze papieru DIN A3; koperty C5 stworzono dla rozmiaru papieru A5; a relatywnie małe koperty C8 mają rozmiary idealne, aby włożyć do nich arkusz papieru DIN A8. Niniejsze i inne informacje o tym systemie można znaleźć w następującej tabelce:

Tabela z rozmiarami kopert od rozmiaru C0 do C10


Nazwa Rozmiar (mm) Odpowiednik formatu
C0 917 x 1.297 mm
A0 arkusz papieru
C1 648 x 917 mm A1 arkusz papieru
C2 458 x 648 mm A2 arkusz papieru
C3 324 x 458 mm A3 arkusz papieru
C4 229 x 324 mm A4 arkusz papieru. A3 arkusz złożony na połowę
C5 162 x 229 mm A5 arkusz papieru. A4 arkusz złożony na połowę
C6 114 x 162 mm A6 arkusz papieru. A4 arkusz złożony na 3 równe części
C7 81 x 113 mm A7 arkusz papieru. A5 arkusz złożony na 4 równe części
C8 57 x 81 mm A8 arkusz papieru
C9 40 x 57 mm A9 arkusz papieru
C10 28 x 40 mm A10 arkusz papieru


Dodatkowo, oprócz tych rozmiarów istnieją również inne podstawowe modele, które nie są oznaczone literą "C". Podajemy je w następującej tabelce z krótkim opisem ich głównego zastosowania. Należy mieć świadomość, że istnieją również bardziej swobodne i specjalistyczne opcje, jak na przykład rozmiary, które stosowane są w przypadku kopert na zaproszenia, które nie kopiują żadnego dokładnie określonego wzoru lub standardu. Wiele z takich kopert to kwadratowe koperty, z bokami o równej długości.

Nazwa Rozmiar (mm) Odpowiedniki formatu
C5+ 162 x 235 mm Arkusz papieru A5. Raz złożony arkusz A4
DL 110 x 220 mm Arkusz A4 złożony na 3 równe części wzdłuż szerszego boku
DL+ 114 x 229 mm Arkusz A4 złożony trzy części ("plus" format)
E4 280 x 400 mm Arkusz papieru B4
B4 250 x 353 mm Format do włożenia koperty C4
B5 176 x 250 mm Format do włożenia koperty C5
B6 125 x 176 mm Format do włożenia koperty C6

Gdybyśmy chcieli zagłębić się w obliczenia zastosowane w celu określenia tych rozmiarów i stosunków należy zajrzeć na tę stronę, na której podano kolejne serie, jak na przykład B, która najczęściej stosowana jest do przygotowania książek.

DL: Rozmiar najczęściej używanej koperty biurowej

Ponieważ w dzisiejszym społeczeństwie jest to bardzo ważne i głęboko zakorzenione, należy wspomnieć również kolejny typ koperty na listy: DL. Jest ekwiwalentem wspomnianej powyżej C6, ponieważ jest dłuższa (z wzdłużnego boku) i z mniejszą wysokością. Jej rozmiar to 220 x 110 mm. Mówiąc o kopercie biurowej, z reguły mamy na myśli właśnie ten rozmiar. Innymi słowy, tę kopertę zaprojektowano, aby zmieściła arkusz papieruDIN A4 złożony na trzy równe części.

W liczbach absolutnych rozmiar 220x110 mm jest tym, z którym mamy do czynienia najczęściej, ponieważ dokumenty, które firmy wysyłają do naszych skrzynek, mają właśnie ten format. Są to koperty do wysyłania faktur, listów powitalnych do nowych klientów i wielu innych rzeczy.

Jest to koperta, z której standardowo korzystają firmy takie, jak Poczta Polska, chociaż każdy oddział poczty państwowej oferuje określonym użytkownikom również modele C6 w kolorze białym, który z reguły jest tańszy niż kolorowe koperty biznesowe.


Formaty kopert do zastosowań specjalnych

W KopertyPolska.pl pracujemy nie tylko z najpopularniejszymi formatami kopert, ale również z modelami, które z różnych przyczyn są mniej znane większości ludzi, nawet pomimo tego, że mają swoje zastosowanie. Są to na przykład koperty z okienkami: z małym otworem, który umożliwia zobaczenie części treści koperty z zewnątrz.

Ta właściwość w większości wykorzystywana jest w przypadku normalnych kopert w rozmiarze DL: firmy umieszczają nagłówek na liście w taki sposób, że jeśli list zostanie złożony w odpowiedni sposób wystaje w powyższym okienku, dostarczając informacji o odbiorcy (imię, nazwisko, ulica, od pocztowy itd.), co likwiduje potrzebę dodatkowego drukowana tej samej informacji po raz drugi na samej kopercie, w wyniku czego dochodzi do wyeliminowania dodatkowych związanych z tym kosztów.

Z kartonową wkładką na certyfikaty lub dyplomy, rozszerzane, aby móc włożyć rękę, w kształcie woreczka... Katalog KopertyPolska.pl oferuje szeroki wybór rozwiązań, możesz doręczyć go pod Twoje drzwi za jednym kliknięciem.

Niektóre inne modele, które nie mają bezpośredniego związku z rozmiarami kopert i które są dostępne na naszej stronie internetowej to koperty nieprześwitujące. Tak nazywa się koperta, która nie prześwituje, nawet jeśli trzyma się ją pod światło, z powodu pełnego koloru lub specjalnej wewnętrznej powierzchni, ewentualnie z innego powodu.

Oprócz wspomnianych powyżej modelów, można spotkać się z różnymi formatami kopert, ponieważ istnieje wiele różnych kwalifikacji, które nie zawsze dotyczą rozmiarów kopert: może chodzić na przykład o specjalne właściwości papieru lub materiału produkcyjnego lub różny sposób wysyłki.

orientacja na szerokość, z okienkiem, z otwarciem po długości

orientacja na szerokość, z okienkiem, z otwarciem po długości
orientacja na wysokość, z okienkiem, z otwarciem po szerokości

orientacja na wysokość, z okienkiem, z otwarciem po szerokości
Typ z otwarciem po szerokości Zamknięcie automatyczne, klejone na mokro i samoprzylepne

Typ z otwarciem po szerokości
Zamknięcie automatyczne, klejone na mokro i samoprzylepne
Orientacja na wysokość, z otwarciem po szerokości, z okienkiem

Orientacja na wysokość, z otwarciem po szerokości, z okienkiem
Orientacja na szerokość, z otwarciem po szerokości, z okienkiem

Orientacja na szerokość, z otwarciem po szerokości, z okienkiem
Rozszerzana, z otwarciem po szerokości Obszerna koperta do wysyłania większej ilości papieru

Rozszerzana, z otwarciem po szerokości
Obszerna koperta do wysyłania większej ilości papieru
Koperta z kartonową tylną ścianką

Koperta z kartonową tylną ścianką, z otwarciem po szerokości
Z nadrukiem "Proszę nie zginać" w języku angielskim.
Na plany robocze, certyfikaty i dyplomy


Pozostałe informacje poza rozmiarem koperty: typy zamknięcia

Zamknięcie koperty jest kolejnym kluczowym aspektem przy wybieraniu właściwego modelu. W KopertyPolska.pl poświęcamy temu dużą uwagę. Jedną z najlepszych możliwości jest zamknięcie samoprzylepne: na wewnętrznej stronie klapki znajduje się mała ilość warstwy klejącej, po usunięciu paska ochronnego można ją w bezpieczny sposób zakleić i zapobiec jej otwarciu.

Istnieją również koperty z zamknięciem String&Washer, które nie są zbytnio praktyczne w przypadku wysyłek zbiorowych, ale może być odpowiednia przy wysyłaniu specjalistycznego, osobistego listu do odbiorcy. Tak samo w przypadku zapięcia, które zamyka się przez zatrzaśnięcie.

Jednym z rozwiązań premium są koperty z zamknięciem magnetycznym: jest to ciekawe i skomplikowane rozwiązanie umożliwiające otwarcie i zamknięcie koperty więcej niż jeden raz, o ile jest to potrzebne. Ale to dopiero początek listy: koperty z zamkiem, ze zgięciem, z zamknięciem klejonym na mokro itd. N naszej stronie internetowe

Klapka z zamknięciem klejonym na mokro

Klapka z zamknięciem klejonym na mokro
Samoprzylepne

Samoprzylepne
Zamknięcie automatyczne

Zamknięcie automatyczne
Bez kleju

Bez kleju
Otwarcie w górnej części

Otwarcie w górnej części
String&Washer

String&Washer
Klapka ze zgięciem

Klapka ze zgięciem
Magnetyczne

Magnetyczne
Z zaczepem

Z zaczepem
Z zamkiem

Z zamkiem


Klapki kopert: określenie różnic

Klapki kopert to kolejny detal, który wyróżnia projekt i zastosowanie każdego modelu. Aktualnie najpopularniejszą opcją jest typ z zamykaniem po długości, który ma mały pasek papieru z klejem (lub inny system zamknięcia). Jej otwarcie i zamknięcie jest łatwe. Klapki wzdłuż dłuższego boku koperty są w większości prostokątne, chociaż w przypadku niektórych modeli spotykamy się również z okrągłym kształtem.

Bardziej tradycyjną i vintage możliwością jest koperta w kształcie rombu: klasyczna trójkątna klapka z wierzchołkiem, który po zamknięciu klapki, zachodzi do połowy zewnętrznego boku koperty.

Z otwarciem po długości, z okrągłą klapką z zamknięciem klejonym na mokro, odpowiednie do niektórych maszyn pocztowych

Z otwarciem po długości, z okrągłą klapką
z zamknięciem klejonym na mokro, odpowiednie do niektórych maszyn pocztowych
Z otwarciem po długości, z prostokątną klapką z zamknięciem klejonym na mokro, do ręcznego wkładania

Z otwarciem po długości, z prostokątną klapką
z zamknięciem klejonym na mokro, do ręcznego wkładania

Z otwarciem po długości, z automatycznym zamknięciem do ręcznego wkładania

Z otwarciem po długości, z automatycznym zamknięciem
do ręcznego wkładania

Z otwarciem po długości, z klapką w kształcie trapezu z zamknięciem klejonym na mokro, odpowiednie do niektórych maszyn pocztowych

Z otwarciem po długości, z klapką w kształcie trapezu z zamknięciem klejonym na mokro
odpowiednie do niektórych maszyn pocztowych
Skośna, z klapką w kształcie rombu kopert bankowa z zamknięciem klejonym na mokro, do ręcznego wkładania

Skośna, z klapką w kształcie rombu kopert bankowa
z zamknięciem klejonym na mokro, do ręcznego wkładania

Klapka do wkładania klapka z zamknięciem klejonym na mokro, koperty na uroczystości/wydarzenia

lapka do wkładania klapka z zamknięciem klejonym na mokro
koperty na uroczystości/wydarzenia


Koperty z zamknięciem po długości z klapką samoprzylepną do ręcznego wkładania

Koperty z zamknięciem po długości z klapką
samoprzylepną do ręcznego wkładaniaFormat koperty to wszystko ... prawie

Teraz, kiedy masz już przegląd różnych formatów, zdałeś sobie może sprawę, że wybór właściwej koperty jest kluczowy nie tylko pod względem estetycznym, ale również z punktu widzenia celu zastosowania każdego modelu. DL do wysyłek masowych, koperty C4 do wkładania ważnych dokumentów w formacie A4, koperty C7 do wysyłania małych pocztówek z osobistą dedykacją...

Oprócz powyższego, należy pamiętać również o pozostałych kryteriach takich, jak materiał, kolor lub to, czy koperta powinna mieć okienko czy nie, jeśli tak, gdzie powinno być umieszczone, typ zamknięcia koperty odpowiedni dla danej koncepcji odbioru, itd.

Wszytko, czego szukasz, znajdziesz na stronie internetowej: normalne rozmiary kopert, ewentualnie bardzo duże lub te małe. Zamów online, aby móc wysłać swoją przesyłkę za jak najlepszą cenę!